A gombatermesztés korunk egyik növekvő mezőgazdasági iparága, ami pontos automatizált működésével összehasonlítható például egy autóipari gyártó működésével. A gombák növekedése – fajtától függően – óramű pontossággal szabályozható, így a gombák optimális fejlődése érdekében a termesztés különböző fázisaiban különböző környezeti körülmények is megteremthetők. A legfontosabb paraméterek a páratartalom, hőmérséklet és a szén-dioxid szint, amik a környezet miatt kihívások elé állítják gombatermesztés szenzorait.
Magyarországon a gombatermesztés legnagyobb része csiperke, emellett megtalálható a laska, ördögszekér laska, shiitake és egyéb gyógygombák. A gombafajtától függően a precíziós légkondícionálás elengedhetetlen a gombák megfelelő fejlődéséhez, itt igazodni kell a fajtához és a legjobban lemodellezni azokat a viszonaokat ahol a legideálisabb terméshozam és minőség érhető el. A gépészeti, szabályozási technológiával kapcsolatos követelmények tehát magasak amik egyik alapja a megfelelő érzékelők alkalmazása.
A hőmérséklet, a relatív páratartalom és a szén-dioxid távadókkal szembeni követelmények szintén magasak, mivel magas nedvességtartalmú és gombaspórával szennyezett levegőben is pontos mérési eredményekkel kell, hogy szolgáljanak. A gombatermesztés szempontjából három fázisra bontható a folyamat, melyekben eltérő körülményeket kell biztosítani a lehető legpontosabb természetes környezet megteremtéséhez.
1. fázis: A komposzt előkészítése, átszövés
A friss komposzt előkészítése a gombacsírával összekeverés után az átszövési fázis következik – amikor a gombafonalak (micélium) behatol/átszövi a komposztot/zsákot. Ez a a fázis egy állandó magasabb hőmérsékletet (24-28 °C csiperke 30-31 °C laska), magas páratartalmat 85-95 %rH felett és magas CO2 tartalmat (5000-10000 ppm) igényelnek.
2. fázis: Lappangási idő és a termőre fordítás
Ennek a szakasznak a végén jelennek meg a termőtestek. A környezeti paraméterek szempontjából, pedig folyamatos szabályozás szükséges. A hőmérsékleti igény a termőre fordítás során akár 15 °C-ig csökken, szintúgy a szén-dioxid szint 2000 ppm-ig, a páratartalom pedig párásított levegővel indul >95 %rH felett, de a termőre fotdítás végére 85 %rH-ra csökken.
3. fázis: Növekedési és betakarítási fázis
A gomba növekedési fázisa 18-20 °C hőmérséklet, >1000 ppm Co2 és 85-90 %rH között törétnik. Minimális eltérés lehet a terméshullámok között, majd a betakarítás hűtőházakban történik a gombák elhelyezése.
Tehát a megfelelő érzékelők kiválasztása döntő fontosságú, és a nem megfelelő szabályozás minőgéromláshoz, baktériumok/vírusok elszaporodásához vezethet, amik termesztésbeli kiesést és költséget jelentenek. Az állandó magas páratartalom mellett, a gombaspórák 3-15 μm részecske méretben lerakódhatnak az érzékelők felületére és hamis mérési eredményeket szolgáltathatnak. Méréstechnikai kihívás a körülméyneknek való megfelelés, az E+E Elektronik páratartalom, hőmérséklet és CO2 távadóinak sikerül a feladat teljesítése.
EE872 – Fűtött szenzoros CO2 érzékelő
A fűtött szenzor megvédi az érzékelőt a kondenzációtól, így magas páratartalmú környezetben is megbízható mérési eredményeket biztosít.
EE872
Az EE872 fűtött szenzoros CO2 érzékelő megbízható mérési eredményeket biztosít akár 5 tf%-ig (50.000 ppm). Így ideális állatartási, mezőgazdasági, gyógyszeripari vagy üvegházas alkalmazásoknál. Az aktív légnyomás és hőmérséklet kompenzációval a legpontosabb szén-dioxid érzékelő, függetlenül a magasságtól vagy a környezeti viszonyoktól pontos eredményeket garantál.
EE211 – Fűtött páratartalom szenzorral, szeparált rozsdamenetes hőmérsklet érzékelővel
Az EE211 szintén fűtött páratartalom szenzorának és a külön hőmérséklet mérőnek köszönhetően ideális megoldás a gombatermesztési folyamatok monitorzosához.
EE211
Megbízható, pontos és hosszú távon stabil hőmérséklet és páratartalom érzékelő folyamatosan magas relatív páratartalmú > 85%rH vagy ideiglenesen kondenzálódó alkalmazásokhoz fejlesztve. Ideális növényházak, párásított helyiségek, gombaházak vagy hűtőházak méréséhez.